Views: 183
Życie rękodzielnika – zwłaszcza tego, który tworzy swoje prace na sprzedaż – podzielone jest na poszczególne sezony i okresy. Możemy wyróżnić sezon komunijny, przypadający na kwiecień i maj, sezon ślubny, trwający od czerwca do września, a także sezon bożonarodzeniowy, który rozpoczyna się… No właśnie, kiedy? Czy kartki świąteczne handmade należy robić już w wakacje, czy jednak jest to gruba przesada? Czy listopad to w sam raz na gwiazdkowe rękodzieło, czy może już zbyt późno, by zrealizować cały plan sprzedażowy? Sprawdź, kiedy zaczyna się sezon świąteczny w rękodziele i dowiedz się, kiedy robić świąteczne prace na sprzedaż. W tym roku przygotuj się na czas i zarabiaj na swoich świątecznych kartkach, albumach i innych przedmiotach handmade w tematyce Bożego Narodzenia!
Jak stworzyć plan sprzedażowy na sezon świąteczny w rękodziele – czyli biznesplan rękodzielnika na Boże Narodzenie
Wiesz już, co chcesz sprzedawać w tegorocznym okresie świątecznym? Wbrew pozorom, to pytanie naprawdę ma sens i należy się nad nim pochylić, jeśli chcesz zapewnić sobie sprzedaż na odpowiednim poziome oraz we właściwy sposób do tej sprzedaży się przygotować. Jeśli nie wiesz, jakie dokładnie produkty chcesz stworzyć i sprzedać, nie będziesz wiedzieć, jakich materiałów potrzebujesz, a bez tej wiedzy z kolei nie jesteś w stanie optymalnie zaplanować wydatków, ani przygotować listy zakupów. Jak więc widzisz, wszystkie etapy przygotowań do sprzedaży świątecznego rękodzieła wiążą się ze sobą i wynikają jedne z drugich. Jeśli zawalisz tworzenie planu sprzedażowego, zawalisz również całą resztę.
Dlatego gorąco zachęcam Cię: weź kartkę, długopis, znajdź kilka spokojnych chwil i miejsce, w którym nic nie będzie rozpraszać Twojej uwagi i przygotuj się należycie do tegorocznego sezonu bożonarodzeniowego – naprawdę niewiele zależy od przypadku i zdecydowana większość tego, co się stanie, będzie wynikiem Twoich własnych działań! A zatem – do dzieła!
Zagadnienia, które powinien uwzględniać biznesplan rękodzielnika na Boże Narodzenie:
1) jakiego typu prace będziesz oferować na sprzedaż? Czy będą to
a) gotowe wyroby,
b) prace wykonywane na zamówienie według dostępnych wzorów,
c) prace dostępne na zamówienie według indywidualnych ustaleń z Klientem?
Pamiętaj, że dla jednego Klienta najważniejsza będzie elastyczność oferty i możliwość dopasowania jej do indywidualnych potrzeb, a dla drugiego dostępność produktu od ręki i to, że w chwili zakupu będzie mieć pełną wiedzę na temat tego, jak wygląda nabywane przez Niego rękodzieło. Zanim więc określisz, jakiego rodzaju sprzedaż będziesz oferować, koniecznie przeprowadź analizę swojej grupy docelowej, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś! Weź również pod uwagę swoje możliwości zakupowe, magazynowe etc. Jeśli dopuścisz możliwość dowolnego ustalania szczegółów pracy, musisz liczyć się z tym, że albo powinnaś być produktowo przygotowana na każdą ewentualność, albo będziesz musiała domawiać poszczególne rzeczy (a w okresie przedświątecznym czas realizacji zamówień w sklepach oraz dostawy może się znacznie wydłużyć).
2) jakie konkretnie produkty wykonane ręcznie będziesz mieć w swojej świątecznej ofercie? Ile czasu zajmie Ci wykonanie pojedynczego przedmiotu?
Tutaj koniecznie weź pod uwagę, że wykonanie albumu świątecznego scrapbooking będzie wymagać znacznie więcej czasu, pracy i materiałów, niż stworzenie zawieszek prezentowych, ale jednocześnie – za takie rękodzieło będziesz mogła zażądać znacznie wyższej ceny.
Tutaj również niezwykle istotne jest uprzednie poznanie swojego potencjalnego Klienta i czynników, którymi się kieruje, nabywając produkty wykonane ręcznie.
3) Ile produktów z danej kategorii będziesz w stanie wykonać i sprzedać?
4) Jakie materiały będą Ci potrzebne do wykonania wszystkich zaplanowanych produktów? Które z tych materiałów posiadasz w swoich zasobach, a które z nich będziesz musiała kupić?
To ułatwi Ci stworzenie listy zakupów, ale i optymalizację wydatków, ponieważ masz czas, by przejrzeć posiadane papiery do scrapbookingu z ubiegłych sezonów świątecznych, zrobić porządki w tekturkach tematycznych, wycinankach, papierowych poinsecjach etc. Może się okazać, że masz jeszcze tak dużo zapasów, iż w rzeczywistości musisz nabyć tylko kilka niezbędnych produktów.
5) gdzie będziesz prezentować swoje rękodzieło świąteczne, jak zamierzasz promować swoją twórczość w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie, jakimi kanałami promocji chcesz dotrzeć do potencjalnego Klienta?
6) co będzie Twoim wyróżnikiem na rynku świątecznego rękodzieła? Dlaczego to właśnie u Ciebie Klient powinien zamówić świąteczne kartki lub inne przedmioty handmade?
7) do kiedy będziesz realizować świąteczne zamówienia? Ile zapasu czasu musisz sobie pozostawić na wysyłkę, aby wszystkie produkty na pewno dotarły na czas do Klienta?
8) czy i kiedy planujesz wyprzedaż świątecznych prac, które pozostaną Ci po okresie właściwej sprzedaż?
Przygotuj się do sezonu świątecznego w rękodziele, czyli po co robić prace świąteczne już we wrześniu?
Scraperki, które tworzą rękodzieło na sprzedaż już od kilku lat i są rozpoznawalne na rynku, z pewnością mogą potwierdzić, że sezon świąteczny w rękodziele potrafi być naprawdę gorący. Jeśli wszystko odpowiednio dobrze zaplanujesz, przygotujesz się we właściwy sposób do promocji swojego rękodzieła i trafisz do odpowiedniego Klienta, możesz mieć ręce pełne roboty.
Wiele scraperek oferuje nie tylko ręcznie robione kartki na Boże Narodzenie, ale także przedmioty handmade, które można podarować na świąteczny upominek: przepiśniki, notesy, albumy, ramki na zdjęcia itp.
Presja czasu, konieczność pozarękodzielniczych przygotowań do świąt (zakupy, porządki etc.), pewnego rodzaju twórcza monotonia – wszystko to może źle wpłynąć na Twoją kreatywność i… wydajność. Dlatego właśnie dobrze jest rozpocząć sezon świąteczny w rękodziele nieco wcześniej, niż wynikałoby to z naszych przyzwyczajeń i przekonań. Jeśli weźmiesz się do pracy dopiero w listopadzie, lub na początku grudnia – możesz nie zdążyć z realizacją całego planu sprzedażowego, a już na pewno będzie Ci o wiele trudniej przebić się przez gąszcz ofert bardziej zaradnych rękodzielniczek.
Na pytanie, kiedy zaczyna się sezon świąteczny w rękodziele nie ma jednej poprawnej odpowiedzi, ale rozsądek każe uznać, iż wrzesień, ewentualnie początek października, to optymalny moment, by zacząć przygotowania do Bożego Narodzenia. Dlaczego? Dlatego, że to czas wygasania poprzedniego gorącego okresu, czyli sezonu ślubnego. Ponadto kończą się upalne, letnie dni, w czasie których można mieć kłopot z odnalezieniem weny do tworzenia zimowych, świątecznych prac 😉 Wieczory robią się coraz dłuższe, pociechy wracają do placówek edukacyjnych i rękodzielniczka pracująca z domu ma znowu więcej czasu na pracę i trochę spokoju 😉 Musisz przyznać, że wszystko to stanowi okoliczności dość sprzyjające rozpoczęciu pracy nad dużym, ważnym projektem, jakim jest przygotowanie się do sprzedaży świątecznego rękodzieła!
Weź pod uwagę, że wrzesień to również czas, kiedy w Polsce pojawia się większość premier świątecznych papierów do scrapbookingu oraz nowych kolekcji innych przydasi w tematyce bożonarodzeniowej. Jeśli chcesz rozpocząć przygotowania do sezonu świątecznego jeszcze wcześniej, skorzystaj z zapasów już posiadanych materiałów lub skup swoją uwagę na zagranicznych markach – zwłaszcza amerykańskich, dla których “Christmas in July” to niemal świętość i wręcz obowiązkowy czas prezentacji świątecznych nowości.
Poradnik dla spóźnialskich – co zrobić, jeśli za późno zaczniesz przygotowywać świąteczne prace na sprzedaż?
Jeśli planowanie, organizacja czasu pracy, realizacja założonych celów, a przede wszystkim tworzenie prac świątecznych w sezonie mocno poprzedzającym Boże Narodzenie nie należą do Twoich mocnych stron, postaraj się nie załamywać i nie wpadać w panikę. Również dla Ciebie jest jeszcze szansa na udany sezon świąteczny w rękodziele i nadzieja na imponujący poziom sprzedaży świątecznych kartek.
Wystarczy, że podejdziesz do tematu zdroworozsądkowo. Jeśli nadszedł już listopad, a Ty wciąż nie jesteś gotowa na sezon świąteczny, ba, nawet nie zaczęłaś jeszcze tworzyć świątecznych kartek na sprzedaż, musisz wziąć sobie do serca jedną ważną radę:
czas schować do kieszeni ambicje i perfekcjonizm i skupić się na tworzeniu prac, które będą ładne, ale zarazem – szybkie i proste do wykonania.
Wiele z nas – zwłaszcza te scraperki, które zajmują się rękodziełem od kilku lat i mają już mocno wyrobiony swój styl – największy kłopot ma właśnie z tworzeniem prac prostych, ale tutaj muszę zwrócić Twoją uwagę na jeden istotny szczegół: uproszczenie sobie pracy nie zawsze polega na tym, by tworzyć w stylu clean&simple. Nie może być przecież tak, że męczysz się, tworząc coś, co w ogóle jest sprzeczne z Twoim stylem, poczuciem gustu, upodobaniami. Jeśli będziesz się zmuszać do “produkcji” rękodzieła z niższej półki, nie znajdziesz klientów na swoje prace, a dodatkowo zafundujesz sobie ogrom frustracji, zniechęcenia i twórczego kryzysu.
Co zatem robić, jeśli za późno zabierasz się za przygotowania do sezonu świątecznego? Jak ułatwić sobie tworzenie prac, aby projekty wychodziły spod Twoich rąk szybko i sprawnie, jednocześnie dostarczając Ci mnóstwo satysfakcji i radości z kartkowania? Mam na to kilka sposobów, oto one:
1) tworzenie kilku prac w oparciu o jeden schemat
Wiele scraperek ma ambicje, by tworzyć rzeczy niepowtarzalne. Często chcemy, by każda praca, która wychodzi spod naszych rąk, była jedyna w swoim rodzaju, unikatowa na skalę światową. STOP. To nie czas na tego typu cele, jeśli chcesz zdążyć z przygotowaniem rękodzieła na sprzedaż w okresie świątecznym. Tutaj musisz zadziałać nieco inaczej. Twórz po 3-4 podobne kartki, wykonane z tych samych materiałów.
Co Ci to da? Szerzej na ten temat możesz przeczytać w artykule Jak zaoszczędzić czas i materiały w scrapbookingu, w skrócie chodzi jednak o to, że:
– tylko raz musisz przeznaczyć czas na znalezienie odpowiednich papierów do scrapbookingu i pasujących dodatków kreatywnych (nie musisz szukać ich do każdej pracy oddzielnie);
– tylko raz musisz zaplanować kompozycję pracy (więc powstawanie kolejnych kartek idzie już szybciej, bo – jak wiemy – to nierzadko właśnie koncept zajmuje nam najwięcej czasu podczas tworzenia rękodzieła);
– tworząc kilka kartek jednocześnie, szybciej wykonujesz poszczególne etapy pracy, ponieważ wpadasz już w wir konkretnej czynności, no i unikasz ponownych przygotowań do tego samego etapu. Mówiąc bardziej obrazowo: szybciej wykonasz embossing na gorąco na 3 różnych tekturkach do trzech różnych kartek, niż embossing do jednej kartki, po to, by po jego wykonaniu posprzątać, a przy następnym projekcie znów wyciągać wszystkie potrzebne rzeczy i embossować kolejną tekturkę.
2) wprowadzanie różnych palet kolorystycznych do tego samego projektu scrapbooking
Jeśli czujesz znużenie wykonywaniem kilku(nastu) takich samych kartek świątecznych i potrzebujesz odmiany, albo jeśli masz na swoim koncie wyjątkowo udane bożonarodzeniowe projekty scrapbooking, ale chcesz dostosować je do aktualnie obowiązujących trendów i najnowszych posiadanych kolekcji papierów do scrapbookingu, zastosuj zróżnicowane palety barw. Zestawy 3-4 różnych kolorów przygotuj na podstawie kolekcji papierów, z których zamierzasz tworzyć swoje prace lub posiłkuj się paletami kolorystycznymi dostępnymi w internecie. A następnie twórz kartki i inne świąteczne rękodzieło, zachowując układ poprzednich swoich projektów, ale zmieniając ich kolorystykę. Takie rozwiązanie sprawi, że nigdy nie braknie Ci pomysłów na świąteczne rękodzieło!
3) podział dnia na “twórcze sekcje” usprawniające działania
Tworzenie pojedynczej pracy może wprowadzać chaos, zwłaszcza na Twoim biurku 😉 Jeśli chcesz uniknąć bałaganu, usprawnić sobie proces twórczy i zaoszczędzić nieco czasu, podejdź do świątecznego cardmakingu jak do zadania wykonywanego etapowo. Przeznacz kilka godzin w ciągu dnia na faktyczne tworzenie kartek handmade, a pozostały wolny czas i nadarzające się okazje optymalnie wykorzystaj. Co to znaczy? Przykładowo, jeśli Twoją wieczorną rutyną jest oglądanie serialu z rodziną, zaplanuj, że podczas seansów będziesz wycinać elementy o tematyce świątecznej.
A jeśli lubisz rozpoczynać tworzenie kartek od samego rana, wieczorem, przed pójściem spać, pomaluj tekturki scrapbooking na wybrany kolor, albo przygotuj sobie kwiaty z foamiranu czy papieru – tworząc więcej tego typu elementów na zapas, kolejnego dnia będziesz mogła rozpocząć twórczą pracę od składania wszystkiego w piękną całość.
Teraz wiesz już, kiedy zaczyna się sezon świąteczny w rękodziele. Co więcej, wiesz również, jak się do niego przygotować, by osiągnąć sukces sprzedażowy oraz nie zostać przysłowiowym szewcem, który bez butów chodzi. Czujesz się gotowa, by podbić rękodzielniczy świat w sezonie bożonarodzeniowym? Mam nadzieję, że tak. Do dzieła! A jeśli wydaje Ci się, że potrzebujesz jeszcze więcej porad i większej dawki motywacji, by ruszyć z tworzeniem prac na Boże Narodzenie, koniecznie do nas zaglądaj – mamy dla Ciebie jeszcze mnóstwo przydatnych, inspirujących i motywujących do działania treści!
[…] kiedy zaczyna się sezon świąteczny w rękodziele? Obszerny artykuł na ten temat znajdziesz TUTAJ. Dziś w skrócie opowiem Ci tylko, dlaczego nie opłaca się czekać do ostatniej chwili z […]
[…] już jest ten moment, by rozpocząć świąteczne kartkowanie, koniecznie przeczytaj mój artykuł: Kiedy rozpoczyna się sezon świąteczny w scrapbookingu. Zachęcam Cię również do regularnego zaglądania na blog – już wkrótce kolejne […]
[…] czego zacząć, chciałabym Cię zaprosić do lektury świetnego artykułu, z którego dowiesz się kiedy zaczyna się sezon świąteczny w rękodziele i dlaczego warto być na niego […]