Views: 27
Papier to jedna z podstawowych materii z jaką nam, scraperkom i scraperom, przychodzi pracować. Trudno wyobrazić sobie naszą twórczość bez scrapowych papierów. Takie kartki, oczywiście, się zdarzają, ale z pewnością należą do rzadkości. Większość z nas chce mieć wszystko, na każdą okazję i najlepiej w kilku egzemplarzach. Nie lubimy, gdy kończą się nasze ulubione wzory. Nie znosimy, gdy zabraknie nam jakiegoś arkusza akurat wtedy, kiedy zaplanowaliśmy pracę z jego wykorzystaniem. A jednak przyznać trzeba, że uprawianie papierowego kolekcjonerstwa nie jest zbyt rozsądnym rozwiązaniem. Dziś chcę Ci podpowiedzieć, jak mądrze kupować papiery scrapbooking. Myślę, że ta wiedza przyda Ci się bez względu na to, czy jesteś scraperką bizneswoman, czy tworzysz jedynie hobbystycznie.
Papiery do scrapbookingu – ile musisz ich mieć?
Na powyższe pytanie większość z nas z chęcią odpowie: jak najwięcej! Na przestrzeni ostatnich kilku lat rynek scrapbookingu w Polsce bardzo się rozwinął. Wiele osób uwierzyło, że każdy może zostać wydawcą scrapowych papierów i – z większym lub mniejszym sukcesem – zaczęło wydawać swoje kolekcje. Mamy mnóstwo producentów papierów scrapbooking wydawanych drukiem offsetowym lub cyfrowym, jak również od zatrzęsienia kolekcji papierów scrapowych w wersji digital, czyli do samodzielnego wydruku. Wydawcy prześcigają się w pomysłach na kolekcje. Pojawiają się wciąż nowe wzory, tematy kolekcji, dodatki do głównych arkuszy. Co rusz jesteśmy kuszone nowymi paletami kolorów, stylistyką papierów, ich rozmiarami.
Jako urodzone estetki, w dodatku pragnące, aby niczego nam nie brakło podczas twórczego szału, marzymy, by wejść w posiadanie niemal wszystkich dostępnych na rynku papierów scrapbooking. A przecież poza polskimi producentami, jest jeszcze cała masa producentów zagranicznych… Miejsce w pracowni się kurczy, papierów wciąż przybywa, a my dostrzegamy, że… i tak najczęściej sięgamy po kilka ulubionych kolekcji i wzorów. Reszta papierów scrapowych to dla nas swoiste trofea, egzemplarze kolekcjonerskie, które mamy, bo lubimy je mieć. I lubimy myśleć, że jesteśmy gotowe na każde scrapbookingowe wyzwanie, niezależnie od jego tematu, stylu i kolorystyki.
Ile papierów scrapbookingowych potrzebujemy? Odpowiedź jest prosta, choć nie – jednoznaczna. Każda z nas potrzebuje tyle papierów scrapbooking, ile jest w stanie zużyć plus niewielki zapas. Jeśli robisz zaproszenia handmade na zamówienie, oczywistym jest, iż potrzebujesz więcej powtarzających się arkuszy niż scraperka, która robi kartki tylko na własne potrzeby.
Jak kupować papiery scrapbooking?
Możesz się zastanawiać, jak kupować papiery scrapbooking, aby ich ilość była odpowiednia. Jak spośród gąszczu wzorów i kolorów wybrać arkusze, które są Ci najbardziej potrzebne? W jaki sposób przewidzieć, jakiego typu rękodzieło będą zamawiać Twoi Klienci? Jak wyłączyć ten głos w Twojej głowie, który za każdym razem podpowiada Ci, że nowa kolekcja jest taka piękna i po prostu MUSISZ ją mieć…? 😉 Może się wydawać, że racjonalne kupowanie papierów scrapowych jest niemożliwe. Uwierz jednak, że wszystko jest do zrobienia.
Motywacja do ograniczenia kupowania papierów scrapbooking
Zacznij od odpowiedniej motywacji. Nie zaczniesz kupować mniej papierów, jeśli nie będziesz tego chcieć. A nie zechcesz tego, nie wiedząc, po co miałabyś sobie odmawiać przyjemności. Dlaczego warto ograniczyć kupowanie papierów scrapbooking?
- zaoszczędzisz miejsce w swojej pracowni – na pewno przyda Ci się przestrzeń na inne przydasie i narzędzia… albo większa powierzchnia blatu roboczego;
- wydasz mniej pieniędzy, więc będziesz mogła przeznaczyć oszczędności na inne rzeczy, np. na rozwój poprzez kursy scrapbooking;
- mniejszy wybór to zawsze łatwiejsze rozpoczęcie nowego projektu – mając mniej papierów, nie musisz godzinami zastanawiać się, jaką kolekcję wybrać do następnego albumu;
- im mniej papierów scrapbooking posiadasz, tym łatwiej jest je rozsądnie poukładać, np. według kolorów, producentów, czy tematów przewodnich.
Papierowy rachunek sumienia
Gdy będziesz już odpowiednio zmotywowana, warto rozważyć kilka istotnych kwestii:
- papiery których producentów goszczą w Twojej twórczości najczęściej?
- z jakich kolekcji najczęściej i najchętniej tworzysz?
- jakie kolory zazwyczaj pojawiają się w Twoich pracach?
- na jakie okazje wykonujesz najwięcej projektów scrapbooking?
Po takim krótkim “rachunku sumienia” będziesz wiedzieć, na jakie okazje, w jakich kolorach i których producentów papiery scrapbooking nabyć. Oczywiście, jeśli chcesz kupić coś tylko dlatego, że szalenie Ci się podoba – zrób to. Nawet, jeśli nie masz w danej chwili pomysłu na wykorzystanie konkretnych papierów, być może z czasem zrodzi się w Twojej głowie projekt idealny. Pamiętaj tylko, by takich szaleństw zakupowych nie uprawiać zbyt często.
Czasami mniej papierów scrapbooking znaczy lepiej
Boisz się, że mniej papierów scrapbookingowych to mniejszy wybór dla Twoich Klientów? Może Cię zdziwię, ale… to bardzo dobrze! Ty zoptymalizujesz wydatki na materiały, a Klient nie poczuje się przytłoczony mnogością ofert i ogromem możliwości wyboru – w efekcie łatwiej będzie Mu złożyć zamówienie 🙂
A jeśli mimo to nie potrafisz wyzbyć się lęku, że czegoś Ci nagle zabraknie, będziesz mieć za mało, albo nie trafisz w czyjś gust – serdecznie polecam Ci kupować uniwersalne papiery scrapbooking. Kolekcje typu basic to delikatne i ponadczasowe wzornictwo, które możesz dowolnie wykorzystać. W zależności od wybranych dodatków, stworzysz z nich prace na rozmaite okazje.
Jak zużywać papiery scrapbooking?
Posiadanie papierów do scrapbookingu to jedno zagadnienie. Ich zużywanie to zupełnie coś innego. Jak wykorzystać posiadane zasoby papierów? Jak zużywać na bieżąco kupowane nowości?
- w sezonie od kwietnia do września z powodzeniem zużyjesz jasne papiery scrapbooking – białe, kremowe i jasnobeżowe arkusze w delikatne wzory to świetny wybór do prac ślubnych, komunijnych, chrzcielnych i roczkowych, których w okresie wiosenno-letnim tworzymy najwięcej;
- na Dzień Babci, Dzień Kobiet, Dzień Matki oraz do prac urodzinowych i imieninowych dla kobiet możesz wybierać te bardziej ukwiecone arkusze papierów scrapowych;
- papiery w deski oraz te utrzymane w ciemnych barwach z powodzeniem wykorzystasz do prac męskich, np. na Dzień Dziadka, Dzień Mężczyzny oraz urodziny i imieniny panów;
- na Boże Narodzenie możesz wybrać nie tylko typowo świąteczne papiery do scrapbookingu, ale też arkusze utrzymane w tradycyjnych świątecznych lub zimowych barwach: zieleni, czerwieni, złocie, bieli, błękicie.
Podczas zużywania papierów scrapowych ogromną rolę odgrywa Twoja pomysłowość. Każda z nas ma inne pomysły na zastosowanie konkretnych arkuszy. Pamiętaj tylko, by wyzbyć się uczucia żalu – nie możesz żałować papieru i martwić się, że musisz go pociąć. Pomyśl sobie, że z Twojego ukochanego arkusza stworzysz jeszcze wspanialsze rękodzieło, wcale więc tego papieru nie zniszczysz i nie zmarnujesz! 🙂 Papiery do scrapbookingu są po to, żeby je ciąć! I z ich pomocą kreować zachwycające rękodzieło.
[…] Z tą wiedzą możesz już bez obaw przystąpić do świadomego kupowania i korzystania z papierów. Jeżeli planujesz powiększyć w najbliższym czasie swoje papierowe zasoby polecam także zapoznać się z tekstem o racjonalnym ich kupowaniu. […]