Views: 224
Bałagan zdecydowanie robi się sam, a w trakcie tworzenia na biurku to już zdecydowanie odbywa się jakaś magia. Czy po wykonaniu wyjątkowego projektu, co do którego nie masz żadnych wątpliwości, że jest strzałem w dziesiątkę, nie masz wrażenia, że do pracowni wpadła bomba? Nawet jeżeli pracujesz przy kuchennym stole lub w wygospodarowanym skrzętnie kąciku w sypialni. A może właśnie te niewielkie przestrzenie jeszcze szybciej ogarnia rosnąca wciąż entropia… Jak szybko posprzątać biurko? Dziś mam dla Ciebie kilka rad, które mogą przydać się nie tylko przy scrapbookingu, ale też w pracy i podczas nauki.
Biurko to zawsze element czegoś większego…
Nie oszukujmy się, każda z nas ma chociażby pudło z przydasiami. Albo dwa pudełka, ewentualnie całą szafę skarbów. Uwielbiam takie „logistyczne” tematy, dlatego tez pisałam już o organizacji pracowni oraz spisałam sposoby na przechowywanie przydasi. Artykuł o podobnej treści ukazał się także na blogu marki Lemoncraft. Jeżeli jeszcze nie widziałaś tych materiałów, to bardzo Cię zachęcam do lektury. Czytanie i oglądanie inspiracji dotyczących porządkowania przestrzeni często świetnie motywuje do porządków. Sama wiesz jak trudno czasami zebrać się do sprzątania. Czy zdarzało Ci się odwlekać tworzenie ze względu na totalny chaos w Twoim scrap-kąciku?
Po pierwsze – zaplanuj jak szybko posprzątać biurko
Oczywiście nie chodzi mi o planowanie samego sprzątania. Chciałabym raczej zachęcić Cię do zaplanowania tego, co chciałabyś przechowywać na blacie i w jego otoczeniu. Do dyspozycji możesz mieć całkiem sporo przestrzeni, w małych metrażach fantastycznie sprawdza się wykorzystywanie nie tylko powierzchni, ale całej kubatury, a więc aranżacja pionowa – półki, regały, wieszaki, tablice, stelaże. Wiele pomysłów możesz zaczerpnąć z internetu, wykonując organizery z przedmiotów, którym nadasz nowe życie. Takie ekologiczne DIY to świetny pomysł na spędzanie czasu w wakacje, także z dziećmi. Materiałów w postaci papierów, washi tape, naklejek, ozdób z pewnością scraperce nie brakuje.
Podejmując decyzje co warto trzymać na biurku kieruj się kryterium częstości użytkowania. Jeśli z czegoś korzystasz za każdym razem siadając do tworzenia, z pewnością wygodnie będzie Ci pozostawić to w zasięgu ręki zgiętej w łokciu. Jeżeli wyselekcjonujesz narzędzia i przydasie, po które sięgasz trochę rzadziej – umieść je nie co dalej, aby złapać je z wyprostowaną ręką. Sezonowe produkty przechowuj w oznaczonych pojemnikach w miejscu, w którym nie będą Ci przeszkadzać w działaniu i poruszaniu się.
Po drugie – organizuj
Warto, aby wszystkie przydasie, które posiadasz miały swoje miejsce i tam po skończonej pracy zostały umieszczone. Niestety, jeżeli tego miejsca nie masz, może to oznaczać, że jest tego troszkę… za dużo. (; Wiem, jest wiele pięknych papierów, zachwycających kwiatów i wyjątkowych dodatków. Są one niczym Pokemony – pragniemy mieć je wszystkie. Ale czy jesteś pewna, że korzystasz z tego? Czy nie przytłacza Cię ten nadmiar, a może trudno Ci podjąć decyzję w trakcie tworzenia? Może częścią z nich mogłabyś się podzielić ze scrap-psiółką, oddać na charytatywny bazarek lub po prostu odsprzedać? Ja mam na to całkiem fajny sposób – wymianki. Często przy tej okazji oddaję przydasie, które u mnie nie znalazły zastosowania lub dzielę się tym, czego mam dużo i wiem, że nie dam rady zużyć. W zamian lubię otrzymywać podobne „prezenty”. Chętnie dzielę się swoimi zapasami, a moja para wymiankowa przyśle mi część swoich. W ten sposób mam już naprawdę spory zapas przeróżnych dodatków!
Jak szybko posprzątać biurko – w trzech krokach.
- Postaw przed sobą cel. Po prostu – teraz posprzątam biurko. Bez narzekania i marudzenia do samej siebie. Podejdź do sprawy zadaniowo, niech to będzie jak mini challenge. Ogarnij wzrokiem, co Cię czeka i zaplanuj kolejne działania.
- Pracuj od ogółu do szczegółu. Na początek duże elementy – papiery, narzędzia, potem kwiaty, tekturki, dodatki aż po drobiazgi – perełki, koraliki, ćwieki. Warto na początku zająć się „brudną” częścią pracy czyli farbami, woskami, pastami, pudrami. Wszystkie słoiczki i pudełka dokładnie zamknąć i odłożyć na miejsce, aby przy zbieraniu innych przedmiotów nie potrącić otwartych buteleczek i nie narobić większego bałaganu.
- Nie zapominaj o myciu! Nawyk natychmiastowego czyszczenia masek, pędzli i stempli to bardzo dobra praktyka. Pozwala cieszyć się przydasiami w idealnym stanie przez długie lata. Podobnie warto usuwać resztki kleju nie tylko z naszych dłoni i ubrań, ale także ze wszystkich narzędzi, które używamy. Na koniec warto zadbać także o matę i blat biurka lub stołu. Czyste i pachnące miejsce pracy zachęca do rozpoczęcia kolejnego projektu…
Mam nadzieję, ze udało mi się przekonać Cię do regularnych porządków w pracowni. Systematyczność pozwoli Ci dużo lepiej zorganizować pracę, a sprawne jej wykonanie to dla Ciebie przyjemność, a nawet… zysk. (; Jakie są Twoje sposoby, jak szybko posprzątać biurko? Jestem bardzo ciekawa, jakie udało Ci się wypracować nawyki, a nad czym chciałabyś jeszcze popracować?
Powodzenia w… sprzątaniu i do zobaczenia! (;
Bardzo pomocne poradu, zawsze się staram planować sprzątanie biurka
Nie mogę ci wystarczająco podziękować za ten post. Jest dokładnie tym, czego szukałem i bardzo mi pomógł. Twoje zaangażowanie w dostarczanie pomocnych treści jest naprawdę godne pochwały!