Views: 791
Wyobraź sobie, że chcesz kupić jakiś produkt. Nie znasz jego fachowej nazwy i nie masz pojęcia, jakie dodatkowe parametry może posiadać. Wiesz tylko mniej więcej, czego szukasz i jakie funkcje powinno to coś spełniać. Wpisując w wyszukiwarkę nazwę potoczną, trafiasz na kilka sklepów z tym produktem. W którym z nich dokonasz zakupu? Najpewniej w tym, który w najbardziej zachęcający i szczegółowy sposób odpowie Ci na wszystkie Twoje pytania. Ponadto rozwieje Twoje ewentualne wątpliwości i utwierdzi Cię w przekonaniu, że chcesz daną rzecz posiadać. Tak będzie z rozmaitymi produktami w różnych branżach. Również w Twojej! Jeśli więc zastanawiasz się, jakie rękodzieło sprzedaje się najlepiej, dziś chcę Ci powiedzieć: to, które w odpowiedni sposób zareklamujesz. Wywołaj u klienta chęć zakupu i daj Mu poczucie bycia dobrze poinformowanym o wszystkich zaletach Twoich wyrobów!
Rękodzieło – sprzedaż wyjątkowego produktu
Na wstępie koniecznie muszę Ci powiedzieć, że produkty, które nabywamy, przynależą do różnych kategorii. Przedmioty kupowane przez nas najczęściej to produkty pierwszej potrzeby. Znajdują się tu artykuły spożywcze, chemia gospodarcza, leki i wszystko to, bez czego trudno byłoby na co dzień funkcjonować.
Rękodzieło należy do grupy produktów luksusowych, czyli takich, które nie są nam niezbędne do przeżycia. Chcemy je posiadać, by podkreślić swój status majątkowy, społeczny, lub dostarczyć sobie przyjemności. W tej samej kategorii znajdą się np. słodycze, perfumy czy biżuteria.
Wiesz już, że oferowany przez Ciebie produkt nie jest niezbędny do przeżycia. Musisz więc jakoś sprawić, by potencjalny klient poczuł potrzebę jego nabycia. No i – żeby kupił go właśnie od Ciebie. Jak to zrobić? Ukazując wszystkie jego walory! Dla Ciebie Twój wyrób rękodzielniczy na pewno jest piękny i wyjątkowy. Wiesz też, ile serca włożyłaś w jego przygotowanie oraz ile czasu poświęciłaś na realizację danego projektu. Musisz jednak pamiętać, że Twój klient najprawdopodobniej tego nie wie. Nie zna się na technice, w której tworzysz. Nie orientuje się w cenach materiałów; nie zna specyfiki rynku scrapbookingowego, czy jakiegokolwiek innego z obszaru rękodzieła.
I właśnie dlatego potrzebna Ci będzie opowieść o Twoim produkcie. Taki zakres słownictwa, w którym zawrzesz wszystko, co najistotniejsze. Jednocześnie nie możesz zanudzić klienta informacjami, które nie mają dla Niego żadnego znaczenia. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? Czekasz na informację, jakie rękodzieło najlepiej się sprzedaje? Koniecznie czytaj dalej! Najpierw jednak sprawdź, jak promować rękodzieło w internecie (klik).
Co to jest scrapbooking, czyli czego nie wie Twój klient
Jeśli od dłuższego czasu zajmujesz się jakąś kategorią rękodzieła, na przykład scrapbookingiem, być może dopadło Cię już zjawisko zwane klątwą wiedzy. Tak bardzo wsiąkłaś w środowisko, branżowe słownictwo, nazewnictwo stosowanych technik itd., że zapominasz o tym, iż mnóstwo ludzi na całym świecie nadal może nie mieć zielonego pojęcia, co to jest scrapbooking!
A zapominając o tym, nie zwracasz również uwagi na to, że potencjalny klient, chcąc znaleźć piękne ręcznie robione kartki okolicznościowe czy wyjątkowy album handmade na zdjęcia, nie wpisze w wyszukiwarkę haseł typu: album scrapbooking, cardmaking czy scrapbooking kartka. Nie będzie również szukać kartek z embossingiem na gorąco, ani dekoracji z kwiatami z foamiranu. Z tej prostej przyczyny, że może w ogóle nie znać tych wszystkich pojęć i nie umieć przyporządkować ich do konkretnych przedmiotów.
Jak sprzedawać rękodzieło? O tym informuj odbiorcę!
Twój klient początkowo jest typowym wzrokowcem – pierwsze Jego zetknięcie z Twoim rękodziełem to ocena wizualnej warstwy Twojej pracy. Dlatego tak wiele mówimy o tym, by prace były wykonane estetycznie. Muszą przyciągać wzrok swoją oryginalnością. Prezentujące je zdjęcia powinny być pięknie zaaranżowane i dobrej jakości.
W internecie można jednak znaleźć mnóstwo zdjęć przepięknych projektów scrapbooking, więc musisz zadbać o to, by złowiony wzrok ewentualnego nabywcy zatrzymać na dłużej na Twojej pracy.
Po wstępnej selekcji wizualnej przychodzi czas na zapoznanie się ze szczegółami produktu. I tu pojawia się pole do popisu dla warstwy językowej Twoich ogłoszeń sprzedażowych. Jeśli ktoś nie ma pojęcia o scrapbookingu, szybko porzuci stronę pełną komunikatów o treści: kartka wykonana metodą scrapbooking, album z pięknymi kwiatami z foamiranu… itd. Co więc – jako twórca i sprzedawca rękodzieła – musisz zrobić?
Biorąc pod uwagę fakt, iż Twój klient może być totalnym laikiem w dziedzinie szeroko pojmowanego rękodzieła, musisz na chwilę spróbować pomyśleć tak, jak myśli On. Pamiętasz swoje początki w scrapbookingu? W jaki sposób wyszukiwałaś inspiracji? Jak poszukiwałaś narzędzi do scrapbookingu? Twoje wyszukiwania zapewne miały charakter opisowy. Zmieniałaś zapytania w wyszukiwarce, aż w końcu udało Ci się trafić na to, czego szukasz. Dzisiejszy użytkownik internetu jest pod tym względem dość rozleniwiony. Musisz więc precyzyjnie trafiać w jego potrzeby, podając Mu na tacy to, czego szuka. I przekonując go w krótkim czasie, że właśnie znalazł produkt idealny.
Jakie rękodzieło się sprzedaje? Jak o nim pisać?
Pisz o okazji, na jaką może powstać dane rękodzieło. Zawracaj uwagę na to, kto może wręczyć upominek danego rodzaju. Kartkę okolicznościową może kupić tak naprawdę każdy gość zaproszony na daną uroczystość. Większy, droższy i bardziej osobisty prezent, jakim będzie ręcznie robiony album ze zdjęciami, to pomysł na prezent od najbliższej rodziny.
Nie używaj formalnych nazw swoich prac, lecz stosuj nazewnictwo opisowe, wskazujące na przeznaczenie danej pracy. Przykłady? Zamiast czekoladownik napisz: kartka z kieszonką na czekoladę; zamiast kopertówka pisz: 2w1, kartka z kopertą na pieniądze albo: opakowanie na bon podarunkowy z życzeniami.
Każdy zna górnolotne stwierdzenie, że rękodzieło to przedmioty wyjątkowe. Unikaj takich zwrotów, przygotowując tekstową część swojej oferty. Tego typu puste slogany w żaden sposób nie wyróżnią Cię na tle konkurencji. Skup się raczej na wymienieniu cech, które wpływają na tę wyjątkowość. Na co więc zwracać uwagę w opisie rękodzielniczych produktów? Jak sprzedawać rękodzieło wykorzystując warstwę tekstową? Nie ma jednego dobrego przepisu na treść opisującą wyrób rękodzielniczy, ponieważ:
- każda ręcznie robiona praca może posiadać walory, których nie ma żadne inne rękodzieło;
- rodzaj treści reklamującej rękodzieło powinien być dostosowany do konkretnej grupy odbiorczej (najpierw więc musisz określić, kim jest Twój klient i co jest dla Niego ważne).
Rękodzieło się sprzedaje, gdy o tym wspominasz!
Istnieje kilka ogólnych zalet rękodzieła, o których niewątpliwie warto wspomnieć opisując swoje wyroby. Są to:
- unikatowość, niepowtarzalność każdej pracy (pod warunkiem, że rzeczywiście tworzysz same wyjątkowe prace, a nie posługujesz się kilkoma przygotowanymi wzorami);
- możliwość personalizacji rękodzieła – w przypadku ręcznie robionych kartek okolicznościowych będą to np. dedykacja na froncie kartki, data wydarzenia wkomponowana w pracę, oryginalne życzenia w środku kartki, dopasowanie kolorystyki i tematyki pracy do indywidualnego gustu obdarowywanej osoby itd.;
- możliwość wprowadzenia dodatkowych elementów – określonych symboli, a w przypadku scrapbookingu np. wykorzystanie zdjęć, wkomponowanie w pracę starych pamiątek etc.;
- możliwość tworzenia unikatowych kompletów i zestawów – np. kartka okolicznościowa i album na zdjęcia w tej samej kolorystyce i stylistyce, albo zestaw składający się z exploding boxa, zakładki do książki i ramki na zdjęcie.
Jakie rękodzieło najlepiej się sprzedaje? Dopasowane do odbiorcy
Jeśli wszystkie powyższe porady wydają Ci się czymś trudnym do wprowadzenia w życie, mam dla Ciebie konkretny przykład. Załóżmy, że chcesz zaproponować klientom ręcznie robiony album ślubny, który może być świetnym prezentem dla nowożeńców.
Jak sprzedawać rękodzieło tego rodzaju? Najpierw zastanówmy się, kto mógłby kupić tego typu prezent. Na pewno nie ktoś z dalszej rodziny, kto nie zna upodobań kolorystycznych Państwa Młodych. Taka osoba raczej będzie chciała podarować pieniądze, by nie zaliczyć prezentowej wpadki. Wyjątkowy, ręcznie robiony prezent na ślub to upominek od kogoś ważnego, kto jest blisko związany z młodą parą. Album scrapbooking w tematyce ślubnej najprawdopodobniej będzie więc prezentem od rodziców, świadków, dziadków, rodzeństwa lub chrzestnych. Skoro ma to być upominek od najbliższych, istotnymi cechami, jakie powinien posiadać taki prezent będą:
- wyjątkowość;
- ładunek emocjonalny;
- głęboka personalizacja;
- trwałość.
Tworząc opis ręcznie robionego albumu ślubnego na sprzedaż użyj więc zwrotów nawiązujących do powyższych, poszukiwanych cech.
Koniecznie zamieść w opisie przedmiotu zdanie, które sugeruje odbiorcy, że nie może zastanawiać się zbyt długo, ponieważ Twój czas i możliwości są ograniczone. Nawet, jeśli nie jest to prawda – warto wywołać u klienta poczucie, że jeśli będzie zwlekać, zamówienie rękodzieła może okazać się niemożliwe. Jest to dopasowanie komunikatu sprzedażowego do marketingowego stwierdzenia, że wiele decyzji zakupowych podejmujemy spontanicznie.
Rękodzieło – sklep czy galeria rękodzieła?
Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna informacja. Zanim zaczniesz sprzedawać swoje rękodzieło w internecie, koniecznie zastanów się, czy lepszy będzie prywatny sklep z rękodziełem czy platforma sprzedażowa stanowiąca swoistą galerię z rękodziełem. Każde z tych miejsc ma swoją własną specyfikę i wymaga nieco innego zwracania się do klientów:
- sklep internetowy z rękodziełem prezentuje wyłącznie Twoje produkty, ale najpierw musisz sprawić, by potencjalny klient w ogóle trafił na Twoją witrynę. Następnie musisz Go zainteresować swoimi wyrobami oraz sprawić, by chciał je kupić;
- korzystanie z galerii internetowej rękodzieła to konieczność wyróżnienia się na tle konkurencji i przekonanie potencjalnego nabywcy, że to właśnie Twoje rękodzieło jest tym, które powinien wybrać.
Optymalnym rozwiązaniem jest zamieszczać swoje oferty w obu miejscach. Pamiętaj jednak, że każde z nich wymaga innego komunikatu kierowanego do klienta. Zamieszczanie więc takich samych opisów pod produktami jest błędem, którego należy unikać! Nigdy nie zapominaj o tym, że odpowiedzią na pytanie: jakie rękodzieło najlepiej się sprzedaje? jest stwierdzenie: takie, które jest tam, gdzie szuka go klient oraz jest takie, jakiego klient potrzebuje.
Mam nadzieję, że dzisiejszy tekst pomoże Ci w tworzeniu atrakcyjnych, perswazyjnych komunikatów, przyciągających kolejnych klientów i działających na korzyść Twojego rękodzieła. Życzę Ci samych biznesowych sukcesów.