Views: 28
Papier scrapbooking jest podstawowym, bardzo potrzebnym materiałem, gdy pragniesz tworzyć kartki ręcznie robione lub własne albumy na zdjęcia. Czy zdajesz sobie jednak sprawę, jak ważną rolę pełni w projektowaniu? Czy potrafisz wykorzystywać papier ozdobny, wyczerpując pełnię jego potencjału? Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze scrapbookingiem, to mogę Cię zapewnić, że jest mnóstwo pięknych prac, które możesz wykonać, gdy posiadasz jedynie papier scrapbooking. Chciałabym Ci opowiedzieć, jak budować głębię i przestrzeń oraz kompozycję korzystając z niewielkiej ilości materiałów, optymalizując koszty. Jednocześnie udowodnię Ci, że pomimo oszczędności, kartka ręcznie robiona przez Ciebie może być dużo bogatsza i bardziej efektowna, niż propozycje oferowane przez popularne sieciówki. Przygotowałam też mnóstwo inspiracji i przykładów, więc zapraszam zarówno do lektury, jak i studiowania i podziwiania pięknych prac doświadczonych scraperek.
Papier ozdobny – tworzenie warstw w tle pracy
Oczywiście, gdy tworzysz kartki ręcznie robione, możesz wykorzystywać brystol czy papier wizytówkowy. Uważam, że sprawdzają się one świetnie do wykonywania bazy kartki scrapbooking oraz do projektów wykonywanych w dużych ilościach np. zaproszeń, winietek, wizytówek, bilecików itp. Jednakże nie bez powodu powstaje mnóstwo nowych kolekcji, którymi papier scrapbooking podbija serca rękodzielniczek. Dzięki niemu uzyskasz spójny efekt całości kompozycji, głębię, projekt będzie dużo ciekawszy. Nawet monochromatyczne, delikatnie zdobione tło daje dużo lepszy efekt niż jednolita powierzchnia.
Czy wiesz, że kartki ręcznie robione są jak ogry i cebule? Mają warstwy! (;
Osobiście uwielbiam kartki scrapbooking za to, że mogę na nich układać tyle warstw papieru, ile mam ochotę. Bardzo lubię, gdy kartka w dłoni „waży”. Sprawia to wrażenie solidnej konstrukcji. Dla Klienta będzie to też podświadomy sygnał, ze Twój projekt jest wartościowy, cenny. Jak osiągnąć ten efekt? Klejąc wiele warstw, wykorzystując zarówno papier scrapbooking, jak i papier ozdobny: wizytówkowy, lustrzany, brokatowy. Warstwy możesz komponować w układzie centralnym. Coraz mniejsze przyklejać tak, aby wokół kolejnych arkuszy pozostawała delikatna ramka. Ma ona zazwyczaj od dwóch do pięciu milimetrów, ale wszystko oczywiście zależy od Twojej kreatywności i pomysłu.
Piękny efekt można także uzyskać klejąc poszczególne warstwy asymetrycznie, przesuwając kompozycję na boki lub w pionie. Czym ciekawszy układ papierów na tle kartki, tym mniej elementów potrzebujesz w górnych warstwach kompozycji. Ta zasada świetnie się sprawdza w kartkach męskich. Pamiętaj także o dystansach: kolejne arkusze możesz kleić bezpośrednio na siebie, ale także wklejać pomiędzy nie piankę, tekturę czy beermatę. Jeśli chodzi o tworzenie efektu głębi, to fantastycznie sprawdzają się do tego otwory w warstwach papieru. Może ich być kilka i mogą być mniejsza, ale może też być jeden, w centralnym punkcie kompozycji, który stworzy efekt ramki.
Papiery do scrapbookingu – pomoc w budowaniu kompozycji
Papier scrapbooking to nie tylko delikatne, eleganckie wzory. Wystarczy przyjrzeć się ofercie marki Lemoncraft, aby się zorientować, że możesz na papierach znaleźć piękne graficzne aranżacje. Wybrany fragment arkusza idealnie wyznacza kształt i miejsce budowania kolejnych warstw kompozycji. Możesz więc dobierać wierzchnią warstwę papieru do zaprojektowanego rozmieszczenia lub dać ponieść się kreatywności i najpierw dociąć papier scrapbooking, a następnie na nim układać kolejne elementy. Wykorzystuj nadruki zaprojektowane na arkuszu, aby wzbogacić swoją kompozycję. Dzięki nim potrzebujesz mniej elementów i dodatkowych warstw dekoracyjnych. Papier ozdobny wyznacza zarówno kierunek, jak i kształt kompozycji, dzięki czemu tworzenie jest łatwiejsze i szybsze. Zwróć uwagę na różne możliwości docięcia papieru, które mogą Cię zainspirować do innych rozwiązań kompozycyjnych. Jeżeli dopiero rozwijasz swoje umiejętności scrapbookingowe, zachęcam do wypróbowania różnych rozkładów. Niektóre możliwości mogą Cię zaskoczyć. Pamiętaj, że papier scrapbooking może stanowić pierwszą warstwę graficzną Twojego projektu. Dzięki temu zyskuje on na spójności, a w odbiorcy potęguje wrażenie dbałości nawet o najdrobniejszy szczegół.
Dodatkowe warstwy z elementów papierowych – papiery scrapbooking a budowa kompozycji
Kiedy tworzysz kartki ręcznie robione, papier scrapbooking możesz wykorzystać nie tylko do oklejania bazy i tworzenia warstwowego tła. Poznaj moje sposoby na uzupełnienie kompozycji:
- Falbanki, plisy, rozetki – to wykorzystanie mniej lub bardziej regularnie zaginanego, układanego w przestrzennej formie, papieru. Pozwala utworzyć dodatkowy dystans między elementami dekoracyjnymi, wypełnić kolejne warstwy, nadać faktury. Jednocześnie nie wymaga dobierania stylistycznie i kolorystycznie wielu elementów, bo zestaw papierów scrapbooking użyty do tworzenia będzie się w każdej konfiguracji świetnie komponował.
- Elementy wycięte wykrojnikiem – mogą to być proste kształty jak koła, prostokąty, tagi czy ramki, ale też ozdobne serwetki i koronki. Kompozycję florystyczną świetnie uzupełnią wszelkiego typu listki i gałązki. Wybór wzorów jest ogromny, a na każdy można znaleźć wiele pomysłów do zastosowania.
- Elementy wycięte dziurkaczami – mogą to być drobne elementy np. kwiaty czy listki. Bardzo popularne jest wykańczanie prac przy wykorzystaniu dziurkacza brzegowego. Ozdobne falbanki, koronki i inne ornamenty pięknie wykańczają warstwy tła lub kieszonki na życzenia albo banknoty.
- Grafiki i dodatki do wycinania – to mój ulubiony fragment każdej kolekcji scrapbooking. Bardzo lubię wycinać! Papier ozdobny lub bloczek z dodatkami dekoracyjnymi zazwyczaj ląduje w moim zakupowym koszyku jako pierwszy. Pozwala tworzyć spójną kolorystycznie i stylistycznie kompozycję przy niewielkiej ilości materiałów.
Wykorzystuj papier ozdobny i twórz kartki ręcznie robione!
Jak widzisz, papier scrapbooking ma wiele zastosowań. Czy masz wśród nich swoje ulubione? Z których najczęściej korzystasz? Czy często w Twoich projektach używasz papier ozdobny, wizytówkowy, lustrzany? Jakie grafiki i kompozycje są Twoimi ulubionymi? A może masz swoje ulubione strategie cięcia i komponowania papierów? Jestem bardzo ciekawa Twoich doświadczeń i przemyśleń. Zapraszam do dyskusji i wymiany wrażeń w komentarzach.
Powodzenia w tworzeniu i do zobaczenia! (;
[…] użyto na grafikach papierów czy w dodatkach do wycinania. Kieruj się kolorystyką, wykorzystuj papier scrapbooking do określenia palety barw swoich […]
[…] Jak dobierać papier do kompozycji – o tym możesz już przeczytać na naszym blogu. Dziś chciałabym jednak pogłębić temat zastosowania tych arkuszy, które często sprawiają największe kłopoty, a jednocześnie mają ogromny potencjał. Uważam, że warto nauczyć się z nimi pracować, by tworzyć zróżnicowane, wyróżniające się upominki przeznaczone zarówno dla nawet najbardziej wymagających Klientów, jak i najbliższych. […]