Views: 71
Przyglądając się dynamicznie zmieniającym się w dzisiejszych czasach warunkom na rynku pracy nie potrafię pozbyć się wrażenia, że my skraperki, jesteśmy nieskończenie nowatorskie i elastyczne. Pokochałyśmy „home office” zanim stało się to modne. Praca w domowych warunkach nie stanowi dla nas problemu. Szukamy wciąż nowych rozwiązań w organizowaniu swojej kreatywnej przestrzeni… Ale czy potrafisz stworzyć dla siebie optymalne warunki do tworzenia i powiedzieć na czym polega organizacja pracowni scrapbooking?
Na początku wystarczy skrawek powierzchni płaskiej…
Większość skraperek zaczyna swoją historię z tworzeniem np. na podłodze. Jeżeli masz choć skrawek przestrzeni, aby wyjąć niezbędny narzędziownik i działać – czemu nie spróbować? Nie polecam przyzwyczajać się do takiego systemu pracy, ale do tego tematu jeszcze wrócę. Możesz oczywiście tworzyć przy stole w kuchni i jadalni. Często wiąże się to z porządkowaniem przestrzeni po zakończeniu pracy, ale lepszy rydz niż nic. Nie pozwól aby brak profesjonalnej pracowni zatrzymał Cię przed rozwojem swoich umiejętności i pozbawił radości płynącej z rękodzieła. Działaj na miarę swoich możliwości, gdyż to twoja kreatywność jest siłą sprawczą, nie piękne wnętrze jak z Pinterest.
Czas na własny kąt.
Jeżeli połknęłaś bakcyla, to apetyt rośnie w miarę jedzenia. Szybko się zorientujesz, że chcesz mieć strefę, która zaspokoi Twoje podstawowe potrzeby – będzie użyteczna, przemyślana i zaprojektowana z myślą o scrapie… Już to znasz? Nic dziwnego, wielu z nas uważa, że miejsce pracy jest ważne, a niekiedy ważniejsze niż wykonywane zadania. Choć, nie oszukujmy się, niekoniecznie w tym przypadku. (;
Miejsce na Twój scrap kąt może znaleźć się dosłownie w każdym pomieszczeniu. Często wybieramy sypialnię i łączymy funkcję toaletki z funkcją biurka. Jeżeli masz możliwość wygospodarować swoją przestrzeń w osobnym pomieszczeniu – tym lepiej. W ostateczności można także powiesić składany blat roboczy, choćby w przedpokoju. Warto zorganizować kilka szafek lub półek, które pomieszczą przydasie i przestrzeń gotowa do działań. Pamiętaj, że Twój komfort jest najważniejszy, a priorytety każda z nas ma inne. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na przestronną przestrzeń do pracy, bo dzielisz ją z nowym członkiem rodziny, mężem, rodzeństwem – to jest OK. W życiu tak już jest, że mamy ograniczone zasoby. Trzeba się tylko nauczyć lokować i wykorzystywać je tak, aby dały nam najbardziej pożądane rezultaty.
Organizacja pracowni scrapbooking – czy tylko dla profesjonalistek?
Większość z nas z zapartym tchem podziwia pracownie dziewczyn, które mają urządzone całe przestrzenie pod pracę własną, a nawet warsztaty stacjonarne. Czasami jest to nawet przeuroczy domek w ogrodzie, jak u Emilii Sieradzan (Lady E). Taki apartament wśród pokoików skrapowych ma dużo zalet, a wśród nich ta najważniejsza – dużo miejsca do przechowywania skarbów.
Czy także wzdychasz do takiego warsztatu? A uważasz, że potrzebujesz takiego miejsca? Jeżeli scrapbooking jest dla Ciebie pomysłem na biznes, powinnaś myśleć o takim przedsięwzięciu jak o inwestycji. Czy potrzebujesz tyle powierzchni, mebli, sprzętu? Czy kwota, którą zainwestujesz w jej urządzanie zwróci Ci się? A w jakim czasie? Pamiętaj, to nie kredyt hipoteczny – 30 lat to naprawdę dużo czasu. Natomiast jeśli jest to Twoje hobby, to sytuacja jest nieco inna. Nie potrzebujesz zysków z działalności twórczej, ale… Zastanów się co chciałabyś zmienić, wyremontować czy kupić. Czy chcesz wydać taką kwotę? Może masz inne priorytety i chciałabyś zainwestować ją w innym obszarze Twojego życia? Rachunek zysków i strat oraz utracone korzyści pomagają dokonywać takiego wyboru. Usiądź i na spokojnie spisz wszystkie za i przeciw. Daj sobie czas na przemyślenia. Dzięki temu Twoja decyzja będzie świadoma, a Ty uspokojona, że nie podjęłaś jej pochopnie.
Nie ważne gdzie, ważne jak…
Niezależnie od tego, czy pracujesz „w przelocie” przy stole w kuchni, przy swoim biureczku w kąciku czy przestronnej pracowni powinnaś zadbać o swój komfort pracy. Osobiście uważam, że każdy powinien znać podstawowe zasady ergonomii i być świadomym konsekwencji godzenia się na odstępstwa od zaleceń. Skraperkom w szczególności polecam zadbać o prawidłowe oświetlenie blatu roboczego. W pomieszczeniu powinno znajdować się zarówno oświetlenie sufitowe jak i lampy zadaniowe. Warto także zwrócić uwagę na temperaturę barwową. Do pracy zalecana jest zimno-biała, ciepłe sprawdzą się, jeżeli planujesz strefę relaksu. Prawidłowe oświetlenie wpływa na naszą produktywność, nastrój, chęć do pracy. Ważnym elementem jest także krzesło, koniecznie dostosowane do wzrostu, podobnie jak biurko. Oczywiście, można pracować na stojąco np. przy wyspie kuchennej, ale kiedy wolisz robić to na siedząco – zatroszcz się o odpowiednie oparcie dla pleców. Dlatego też nie polecam pracy na podłodze. Szkoda naszych, przeciążonych już i tak warunkami życia, kręgosłupów.
Przestrzeń kreatywna
Znalazłaś już swoje skrapowe miejsce na ziemi, ale jak organizacja pracowni przemieni ją w przestrzeń kreatywną? Mam dla Ciebie kilka prostych pomysłów (;
- Zaplanuj sobie dwa biurka, ewentualnie dwie strefy na jednym blacie. Wiem, że trudno jest powstrzymać się od rozkładania przydasi na każdym skrawku płaskiej powierzchni, ale co jeżeli w trakcie projektu będziesz potrzebowała odpisać na ważną wiadomość czy przygotować materiały marketingowe, zdjęcia, opublikować post w SM?
- Oswój się z bałaganem, jeżeli możesz sobie na niego pozwolić. Rozgardiasz na stole w kuchni może dezorganizować życie rodzinne, ale jeśli masz swoje biurko, nie bój się mieć na nim twórczego chaosu. W trakcie pracy spróbuj nie rozpraszać się odkładaniem wszystkiego na swoje miejsce i segregowaniem śmieci, daj się ponieść wenie twórczej.
- Piękną i inspirującą ozdobą są wykonane przez nas prace. A jeszcze lepiej, jeżeli są to dzieła naszych skrapowych przyjaciół. LO ze zdjęciem wykonanym podczas wspólnego zlotu, kartka otrzymana na urodziny, czy motywacyjny tag… Wiszą w mojej pracowni i uwielbiam na nie patrzeć. Przypominają mi o wyjątkowych chwilach oraz osobach, a na dodatek dają motywację do działania. Podczas planowania przestrzeni kreatywnej pomyśl o wyeksponowaniu ulubionych książek, sztuki, pamiątek i wszystkiego, co sprawi, że w tym miejscu będziesz czuć się wyjątkowo. Piękne ozdoby możesz także tworzyć sezonowo, np. dekoracje z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
- Zaplanuj miejsce do przechowywania… dużo miejsca. Każda szafeczka, półeczka i szufladka jest na wagę złota. Segregacja pozwala utrzymać porządek i w trakcie tworzenia odszukać potrzebne nam narzędzia i dodatki. Ale o tym jak zrobić to dobrze i przy okazji pięknie opowiem Ci następnym razem.
Chciałam Ci na koniec powiedzieć, Kochana Skraperko, że rozmiar nie ma znaczenia… A przynajmniej nie rozmiar, a organizacja pracowni scrapbooking. Warto planować na miarę swoich potrzeb i możliwości, ale finalnie to Ty i Twoje rękodzieło jest najważniejszym aspektem tej zabawy.
Powodzenia w tworzeniu i do zobaczenia! (;
[…] dodatki. O tym, że warto znaleźć „czystą strefę” np. na komputer czy inne biurowe sprzęty pisałam już wcześniej. Co jeszcze warto zaplanować? Np. miejsce na kubek ulubionego napoju… ewentualnie kubek na […]
[…] reprezentują ich charakter, zainteresowania i styl życia. Pisałam już tutaj, jak ważne jest tworzenie inspirującej przestrzeni w swojej pracowni. Tę zasadę warto przenieść na cały dom – niech będzie to strefa, która jest Twoim… […]
[…] całą szafę skarbów. Uwielbiam takie „logistyczne” tematy, dlatego tez pisałam już o organizacji pracowni oraz spisałam sposoby na przechowywanie przydasi. Artykuł o podobnej treści ukazał się także […]