Views: 82
Albumowanie to jedna z najprzyjemniejszych gałęzi scrapowania. Jeżeli jednak nigdy nie próbowałaś, może to się wydawać bardzo skomplikowany i pracochłonny proces. Owszem, album scrapbooking pochłania sporo czasu i zaangażowania w tworzeniu, ale daje też mnóstwo frajdy i satysfakcji. Oprawianie najpiękniejszych wspomnień w wyjątkową formę jest tego warte. Zatem jeżeli jeszcze nigdy nie sprawdzałaś swoich sił i nie wiesz jak tworzyć album ręcznie robiony lub Twoje dotychczasowe próby nie przyniosły pożądanych efektów, to ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie. Chciałabym Cię zmobilizować do pracy, podać w przystępny sposób kilka przydatnych rad i wskazówek. Przede wszystkim jednak mam dla Ciebie moc pięknych inspiracji i przykładów, jak cudowne prace możesz zacząć tworzyć w swojej pracowni już dziś, jeżeli tylko się odważysz. Gotowa na rozpoczęcie nowej, papierowej przygody? Nie ma czasu na wymówki, porywam Cię w ten magiczny świat już teraz!
Album ręcznie robiony – od czego zacząć tworzenie?
Powtarzam to jak mantrę – na początku jest planowanie. Niezależnie od tego, czego chcesz się podjąć, zacznij od przemyślenia swoich zasobów i koncepcji pracy. Jednocześnie chciałabym odradzić Ci zbyt długie roztrząsanie drobiazgowych kwestii. Każdy projekt, który został rozpoczęty, nawet jeżeli nie był udany, jest lepszy od tego, który nigdy nie wszedł w życie. Nie zastanawiaj się zbyt długo, nie daj się złapać w pułapkę perfekcjonizmu. Pewnie obawiasz się, ze popełnisz błędy tworząc swój pierwszy album ręcznie robiony. Niestety, muszę Cię zasmucić – z pewnością tak będzie. Ucz się jednak od najlepszych, wzoruj na doświadczonych twórcach, szukaj porad i tutoriali, a z pewnością nie będzie ich tak wiele. Wszystkie ścieżki rozwoju są w zasięgu Twojej ręki. Nauczysz się także ukrywać potknięcia tak, aby niewprawne oko nawet nie podejrzewało początkowej katastrofy.
Jak zrobić album ze zdjęciami?
Na początku zaplanuj formę, styl i kolorystykę pracy. Czasami ze względu na bardzo konkretne wytyczne od klienta nie mamy w tej kwestii dużego wyboru. Na początku polecam jednak, abyś tworzyła album na zdjęcia dla siebie lub swoich najbliższych. Dobrym pomysłem jest wybrać wcześniej fotografie, które chcemy oprawić. Do wywołanych lub wydrukowanych zdjęć łatwiej dobrać wielkość i papier scrapbooking oraz dodatki. Niech zdjęcia będą dla Ciebie inspiracją. Ich kompozycja wskaże Cie także, jak należy zdobić poszczególne karty albumu. Przemyśl, które fragmenty możesz przykryć, a które muszą być dobrze widoczne, gdzie umieścić napisy, miejsca na notatki itp. Na początek polecam Ci pracę na gotowych bazach. Jeżeli połkniesz albumowego bakcyla i będziesz chciała rozwijać swoje umiejętności, to wiele tutoriali jak wykonać bazę albumu znajdziesz w internecie. Zdecydowanie najwygodniej uczyć się tego z filmików lub na żywo na warsztatach z doświadczonymi w tej kwestii scraperkami. Zajrzyj np. na kanał YouTube Lemoncraft, gdzie został opublikowany kurs scrapbooking na bazę albumu. Jeżeli chcesz zakupić gotową bazę u producenta, pamiętaj aby jej rozmiar był dopasowany do formatu oprawianych zdjęć.
Album harmonijka jako szybkie i proste rozwiązanie
Wiele już pisałam o tej formie i nadal jestem zdania, że to absolutnie świetna opcja. Sprawdza się zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych scraperek. Jest mniej pracochłonna, więc może stanowić „ekonomiczny” sposób na album scrapbooking. Pamiętaj jednak, ze diabeł tkwi w szczegółach i dobrze zaprojektowane i bogate zdobienia mogą wydobyć z tej formy prawdziwą perełkę. Album harmonijka scrapbooking – gdy brak Ci czasu pewnie jeszcze nie raz do niego wrócisz. Chciałabym Ci także polecić filmy, na których możesz zobaczyć jak ozdabiają bazę harmonijkę projektantki Lemoncraft – wskakuj na album harmonijkowy tutorial. Obserwowanie bardziej doświadczonych osób przy pracy pozwala wyrobić dobre praktyki i nawyki, uniknąć wielu niepotrzebnych błędów i rozczarowań. Ponadto można się zainspirować, a w tym wypadku Agnieszka tworzy z przepięknej kolekcji Greenery, więc zdecydowanie jest na co popatrzeć i co podziwiać.
Kilka porad i pomysłów na album ręcznie robiony
W tej części chciałabym przejść do kilku technicznych porad dotyczących tworzenia stron albumowych. Zdaję sobie sprawę, że nie przekażę Ci tu całej wiedzy z zakresu albumowania. Moim celem nie jest jednak stworzenie encyklopedii wiedzy, ale zachęcenie Cię do tworzenia, motywacja i przełamanie obaw i lęków tworzenia własnych albumów handmade.
Jeżeli chcesz użyć w swoim albumie kieszonki lub maty przymocowanej na magnes, to pamiętaj aby przykleić go pod papier scrapowy. Ponadto po przyklejeniu jednego magnesu i pokryciu go papierem przyłóż do niego drugi i dopiero posmaruj klejem lub przylep taśmę. Wówczas będziesz miała pewność, że spotkają się w tym samym miejscu przy zamykaniu.
W przypadku kart wiązanych na wstążkę lub sznurek przyklej ich końce pod papier scrapbooking. Przycinaj ich długość, gdy masz pewność, że jest odpowiednia (np. po związaniu). Przy zamknięciach na sznureczki i nity świetnie sprawdzają się zabezpieczające kółeczka, które ułatwiają zawiązywanie i zabezpieczają zamknięcie przed zniszczeniem.
Wklejając zdjęcia do albumu uważaj, aby ich nie zniszczyć. W tym celu dobrze sprawdzą się specjalne taśmy lub tzw. „glue dots”. Nie niszczą papieru fotograficznego, a dają dobrą przyczepność. Nie jest to duży wydatek, a potrafią naprawdę usprawnić pracę.
Zacznij albumowanie już dziś i stwórz swój album scrapbooking!
Mam nadzieję, że czujesz się już zachęcona i zainspirowana do pracy nad swoim pierwszym albumem hadmade na zdjęcia. Ze swojej strony mogę Cię jedynie zapewnić, że jeżeli sama nie odważysz się i nie spróbujesz, to po prostu nie dowiesz się czy to lubisz. Niektórym zajęło zdecydowanie kilka podejść, zanim pokochali tę formę. Ale jeśli już raz Ci się spodoba, to ciężko będzie Ci przestać. Z pewnością, podobnie jak cały scrapbooking, nie jest to zajęcia dla każdego, ale można odnaleźć w nim relaks, zabawę, satysfakcję… A Ty? Czego szukasz w tworzeniu? Robisz własne albumy? Jeżeli tak, to koniecznie napisz, jak wyglądały Twoje początki. Jeżeli dopiero zaczynasz, to koniecznie pochwal się swoimi osiągnięciami, zarówno tu, w komentarzu jak i w mediach społecznościowych. Dzielmy się zarówno swoimi sukcesami jak i… wpadkami. Każdemu się zdarzają, więc nie wstydźmy się ani jednych, ani drugich.
Powodzenia w tworzeniu i do zobaczenia! (;
[…] wyzwaniem, zachęcam Cię, abyś dobrze zaplanowała swoje działanie. A jeśli chodzi o to, jak rozplanować pracę nad albumem scrapbooking, to pisałam już o tym jakiś czas temu. Zapraszam Cię do lektury tej treści, jeżeli […]