Views: 626
Na samym początku chcemy wszystkiego. Oglądamy filmiki, przeglądamy Instagram w poszukiwaniu inspiracji, a następnie lądujemy na różnych stronach z narzędziami. Zastanawiamy się, czy warto, czy jest nam to potrzebne już, w tym momencie, w którym startujemy. Analizujemy cenę, szukamy lepszych ofert, promocji bądź wyprzedaży. Chcemy znaleźć coś, co zachęci nas do zakupu i automatycznie ściągnie z naszych barków ciężar decyzji. Mam oczywiście na myśli maszynkę do wycinania, którą posiada prawie każda scraperka. Jest to pierwsze marzenie większości z nas, bo na samym starcie wydaje się, że bez niej, nie dobiegniemy do żadnej mety. Maszyna to jednakże nie wszystko, bo później apetyt rośnie w miarę jedzenia – wykrojniki do papieru, potrzebuję czy chcę?
Czym są wykrojniki do papieru?
We wstępie już delikatnie naświetliłam Ci sytuację, ale tutaj zamierzam ją rozjaśnić doszczętnie, bo jeśli od niedawna interesujesz się scrapbookingiem, to możesz się gubić w nowo poznanych nazewnictwach. Wykrojnik to metalowe narzędzie, dzięki któremu z pomocą maszynki tnąco-wytłaczającej, wytniesz bądź wytłoczysz dowolny, nawet bardzo wyszukany, kształt. Na rynku znajdziesz regularne figury takie jak koła, kwadraty, prostokąty czy trójkąty, ale również bardziej finezyjne wzory jak ozdobne serwetki bądź koronki, a także napisy i postacie ludzkie.
Wykrojnik jako akcesoria do scrapbookingu
Jak wspomniałam, jest to bardzo przydane narzędzie, które z pewnością ułatwi Ci pracę. Ich niepodważalnym plusem jest to, że nie wymagają ostrzenia ani specjalnego traktowania. Pracuje się z nimi sprawnie i szybko, a uzyskane efekty potrafią zachwycić każdego. Ponadto większość wzorów jest uniwersalna! Minusem zaś jest cena pojedynczego wykrojnika, a także maszynki, bez której cały proces się nie odbędzie. Na początku może Cię to przerażać, ale jeśli myślisz o scrapbookingu na poważnie, to warto w nią zainwestować.
Dzięki nim uzyskasz zadowalający efekt w kilka minut.
Wykrojniki do papieru — kilka rad praktycznych
Przy pierwszych zakupach nie daj się nadmiernie ponieść. Wiem, że prawdopodobnie wzdychasz do jakiś wymyślnych wzorów, pięknych ornamentów i wywijasów, ale jako bardziej doświadczona koleżanka mówię Ci – przyjdzie na nie czas! Zacznij od podstawowych kształtów, które z pewnością ułatwią Ci pracę. Kwadraty, prostokąty, koła i owale to zestawy, które są niezbędne w codziennej pracy. Kolejną Twoją myślą powinny być uniwersalne serwetki w różnych rozmiarach.
Koniecznie zwracaj uwagę na opisy, bo w nich zdradzana jest wielkość wykrojnika. Łatwo jest się wyłożyć i pod działaniem nadmiernej ekscytacji zakupić coś zbyt małego lub zbyt dużego. Piszę o tym, bo z doświadczenia wiem, że później rozczarowanie jest bardziej bolesne, niż może się wydawać.
Kolejna sprawa to wykrojnik, który wycina wzór w papierze i tam go pozostawia. Nie tworzy tak zwanej scrapki, tylko jest raczej tnąco-tłoczący. Daje piękny efekt i warto mieć w swojej kolekcji choć jeden taki. Jednakże często na zdjęciach produktowych wyglądają jak zwykłe wykrojniki do papieru, które wycinają cały element. Dlatego jeśli zależy Ci na listku do kompozycji, a nie takim, którym możesz ozdobić brzeg, to doczytuj opisy producentów.
Cardmaking – przydatne wykrojniki do papieru
Wydaje mi się, że to dziedzina, w której najczęściej się ich używa. Oczywiście nie ma żadnych ograniczeń, bo w albumach również się pojawiają, chociażby w formie brzegowej, ale mimo wszystko najchętniej wykorzystywane są w kartkach. Dlaczego? Bo ułatwiają budowanie wszelkich kompozycji, tych łatwiejszych i tych trudniejszych.
Pierwszym rozwiązaniem są serwetki, które myślę, że każda z nas uwielbia! Mogą grać pierwsze skrzypce, być zaledwie częścią lub podbijającym tłem. Ile pomysłów tyle zastosowań. Powiem szczerze, że jeśli nie mam na coś wizji, to od razu sięgam po wszystkie serwetki, jakie posiadam w swojej kolekcji i próbuję dobrać odpowiednią. Jeszcze nigdy nie zawiodłam się na tym rozwiązaniu, więc polecam zaopatrzyć się przynajmniej w dwie sztuki!
Kolejną moją propozycją są ozdobniki ornamentowe, które zazwyczaj idealnie sprawdzają się jako część kompozycji. Jednakże ostatnio znalazłam kartkę, w której taka dekoracja poniekąd wiedzie prym na tej pracy.
Wykrojnik scrapbooking – mile widziany czy niezbędny?
To jest temat do dyskusji, która może trwać i trwać. Bo bardziej doświadczone scraperki powiedzą, że maszynka do wycinania i wytłaczania papieru nie jest narzędziem koniecznym. Myślę nawet, że dzięki wciąż rozwijającemu się rynkowi papierniczemu, powstaje wiele zachwycających elementów do wycinania, które mogą zastąpić wykrawane scrapki. Wiem też, że gdy na samym początku oglądasz kartki innych scraperek to marzysz, by dojść do takiej perfekcji. Wydaje Ci się wtedy, że bez maszynki nie będziesz w stanie osiągnąć takiego efektu, a to nieprawda!
Jak sama widzisz wykrojniki do papieru to temat rzeka. Chciałabym, żebyś z tego wpisu wyniosła kilka rzeczy. Przede wszystkim to, że posiadanie maszynki nie jest niezbędne. Druga sprawa to, to byś nie rzucała się na wszystko, co oferują Ci sklepy, a na początek wybrała mądrze! Trzecim aspektem jest zagospodarowanie, bo maszynka wraz z mnożącymi się wykrojnikami (uwierz, to potrafi być uzależniające) zajmują trochę fizycznego miejsca. No i na końcu mały apel. Nie dokładaj swojej cegiełki do chińskich plagiatów. Nikt nie lubi być okradany, szczególnie jeśli w jakiś wzór włożył wiele kreatywnej pracy. To potrafi podciąć skrzydła nawet najwytrwalszym!
[…] Od razu zapragnęłam maszynki do wycinania i kolekcji wykrojników, więcej pisałam o nich tutaj. Gdy już spełniłam to marzenie, szybko w głowie narodziło się kolejne. Nagrzewnica. […]